BP продає НПЗ, щоб зосередиться на рітейлі

30.03.2017

British Petroleum має намір продати кілька своїх нафтопереробних заводів. При цьому інвестиції в нові підприємства не заплановані. Компанія має намір розширити мережу своїх заправок з тим, щоб додатково отримати $ 3 млрд вільного грошового потоку.

 

Глава департаменту переробки Тюфан Ергінбілжік розповів Reuters, що, незважаючи на очікуване зростання видобутку нафти, який обумовлений введенням в дію нових родовищ, до її переробки в BP ставляться з побоюванням. Він додав, що нафтогазовий гігант також не має наміру вкладати кошти у виробництво «зеленого» палива.

 

Переробка сирої нафти в такі види палива як бензин, дизельне і реактивне паливо протягом багатьох років була для галузі «проблемною дитиною», оскільки їй доводилося боротися зі слабким і нестійким прибутком, а також з конкуренцією з боку сучасних НПЗ, побудованих в Китаї, Індії і на Близькому Сході. Проблеми поглиблюються перспективою зростання частки енергоефективних автомобілів, літаків і систем опалення, посиленням стандартів на морське паливо, розширенням парку електромобілів і прогнозованим уповільненням зростання споживання.

 

За словами Ергінбілджіка, прагнення BP модернізувати і оптимізувати переробку, торгівлю і маркетинг принесло в 2016 році $ 5,6 млрд у вигляді вільного грошового потоку (+ 25% в порівнянні з 2014 роком), незважаючи на скорочення маржі до 12-річних мінімумів. Ергінбілджік, який очолив напрямок downstream в 2014 році, сказав, що прагне до збільшення вільного грошового потоку на $ 3 млрд до 2021 року.

 

«Ми продамо один або два активи, що може принести хороші гроші, тому що сьогодні вартість цих активів на підйомі».

 

Переробка виявилася надзвичайно цінною для інтегрованих нафтових компаній, оскільки вона дозволила компенсувати частину втрат від виробничих операцій протягом дворічного падіння цін на нафту.

 

Ергінбілдж каже, що рішення ВР обумовлені глобальним прагненням до підвищення енергоефективності та впевненості в тому, що зростання попиту сповільниться в найближчі 20 років. Він досягне приблизно 112 млн бар. / добу з 96 млн б / д сьогодні.

 

Надлишок потужностей і слабке зростання попиту, ймовірно, підштовхнуть багатьох переробників до закриття заводів в Європі. У Сполучених Штатах НПЗ, навпаки, виграють від збільшення виробництва і швидкого зростання експорту на зростаючі азіатські ринки.

 

У минулому році BP і провідна російська нафтова компанія «Роснефть» закрили СП з переробки нафти в Німеччині. У США BP інвестувала мільярди доларів в модернізацію свого НПЗ в Уайтінг, поблизу Чикаго, побудованого в 1889 році компанією John D. Rockefeller's Standard Oil Company.

 

BP не є єдиним великим нафтовим гігантом, який переглядає інвестиційну стратегію з тим, щоб адаптуватися до мінливих ринків. Конкуренти, включаючи британо-нідерландську Shell і французьку Total, в останні роки також провели ревізію портфеля активів, продавши і закривши після цього багато операцій.

 

ВР була змушена почати продаж активів задовго до того, як ціна на нафту впала, зокрема, щоб зібрати гроші на судові витрати, пов'язані з розливом нафти в Мексиканській затоці. З 2000 року британська компанія продала або переобладнала 16 заводів. Крім того, вона має частку в 11 НПЗ і в 17 нафтохімічних підприємствах.

 

Компанія має намір продати 50-процентну частку в китайському нафтохімічному спільному підприємстві SECCO, свою найбільшу інвестицію в Китаї.

 

Хоча Shell і сировинної трейдер Vitol очікують, що попит на бензин і дизпаливо досягне піку в період між 2020 і 2030 роки, деякі сегменти переробки і раніше мають хороші перспективи розвитку, каже експерт. За його словами, в нафтохімічній галузі не відбудеться істотного уповільнення, оскільки енергоефективність не знижує попит на пластмаси, особливо в Азії.

 

BP також робить ставку на розширення мережі автозаправних станцій з магазинами класу high-end, в той час як інші великі компанії, включаючи Shell і Exxon Mobil, скорочують свої великі, але, часто, базові мережі. У Великобританії BP працює спільно з роздрібним торговцем Marks & Spencer, в Німеччині компанія об'єдналася з REWE.

 

В кінці минулого року BP купила мережу АЗС у австралійської Woolworths за $ 1,3 млрд. За словами Ергінбілджіка, аналогічні кроки британська компанія має намір зробити в Мексиці, Індонезії, Китаї та Індії.

 

Керівник департаменту переробки заявив, що маркетинговий бізнес, який також включає в себе мастильні матеріали, може принести додатковий грошовий потік у розмірі $ 2 млрд до 2021 року - вдвічі більше, ніж нафтопереробка і нафтохімія.

За матеріалами:oilnews

Всі новини