Експерти продовжують дискутувати про розподіл роздрібного акцизу

02.06.2016

Зарахування збору акцизного податку від роздрібної торгівлі нафтопродуктами в бюджети місцевого самоврядування не є оптимальним рішенням проблеми ремонту доріг. Таку думку «Урядовому кур'єру» висловив експерт програми Ради Європи з питань посилення місцевої демократії та підтримки розвитку місцевого самоврядування Юрій Ганущак.

 

«Акциз на паливо дуже нерівномірний на всій території країни. За теорією публічних фінансів, його необхідно віднести до рівнів, де він більш рівномірний - обласний, районний. Це класичний випадок джерела доходів, які можуть мати цільове призначення - ремонт і будівництво доріг. Однак і тут мережа доріг дуже нерівномірна », - зазначив він.

 

У той же час, на думку члена керівного комітету Форуму громадянського суспільства «Східного партнерства» Юрія Вдовенко, акцизний податок з реалізації нафтопродуктів отримують тільки ті громади, в яких розташовані автозаправні станції. Визначити, хто в цій суперечці має рацію, неможливо, так як ні нинішня модель, ні пропонована на зміну цілісної економічної логіки впливу не мають.

 

«Найближчий рік-два в Україні не варто міняти систему розподілу акцизного податку від роздрібної торгівлі нафтопродуктами, оскільки навряд чи вона отримає відчутні переваги, але буде невдоволення на рівні громад, які в даний час є двигуном реформи децентралізації», - резюмував він.

 

Як повідомляв OilNews, Асоціація міст України (АМУ) звернулася до парламентських комітетів з вимогою відхилити законопроекти №4495 і №4494, які стосуються розподілу акцизного податку від роздрібної торгівлі нафтопродуктами. На думку представників асоціації, прийняття цих законопроектів призведе до суттєвого зменшення доходів загального фонду бюджетів міст, сіл і селищ.

 

Відзначимо, що на сьогодні адміністрування роздрібного акцизу, який надходить до місцевих бюджетів, залишається неефективним. У другому кварталі його ставка становить 1,27 грн / л (€ 0,042 / л), підвищившись порівняно з першим кварталом (1,07 грн / л). Це стимулює власників АЗС до відходу від сплати цього податку різними способами. Так, за даними OilNews, деякі мережі АЗК як і раніше не обкладають безготівкові продажі акцизним податком, відносячи ці обсяги до «відпустки зі зберігання».

 

На думку аналітиків ринку, введення роздрібного акцизу в Україні значним чином спотворило конкуренцію на роздрібному ринку нафтопродуктів, стимулюючи недобросовісних операторів до відходу від його сплати. Особливо сильно податок вдарила по ринку скрапленого газу, де, за розрахунками «Консалтингової групи« А-95 », їм не обкладається до 40% всіх роздрібних продажів.

 

Експерти також відзначають, що єдиним ефективним виходом з ситуації, що склалася стане ліквідація роздрібного акцизу і його перенесення в основну ставку акцизу, який легше адмініструвати. Одночасно владі необхідно розробити ефективний механізм регіонального розподілу даного податку, який зараз розподіляється несправедливо.

За матеріалами:oilnews

Всі новини