Фактор Росії. Чому зростають ціни на скраплений газ

30.08.2016

Аналітик компанії UPECO Олександр Сіренко пояснює, чому в Україні ростуть ціни на скраплений газ і чого варто очікувати найближчим часом

 

Українським водіям не позаздриш. Низькі ціни на нафту в цьому році не знайшли відображення на вартості бензину в Україні. До того ж другий місяць поспіль дорожчає скраплений газ, який вже п'ять років вважається головною альтернативою дорогому бензину. З початку липня до кінця серпня 2016 року середні ціни в роздробі виросли майже на 30% - з 8,20 грн / літр до 10,62 грн / літр.

 

Причин такого стрімкого зростання кілька. В першу чергу тиск на ціну зрідженого газу нагнітала його зростаюча популярність в країні при абсолютно нерозвиненою інфраструктурою ринку. Певною мірою можна стверджувати, що в подорожчанні газу в серпні винен дорогий бензин, або, точніше, ті, хто вирішив, що в Україні бензин повинен коштувати дорого.

 

Продаючи А-95 по 23-24 грн / літр, власники АЗС просто відштовхнули від себе покупця. І споживач вибрав альтернативу - скраплений газ, який ще два місяці тому коштував в три рази дешевше бензину.

 

Поки реалізація самого бензину другий рік поспіль продовжує падати на рекордні 25-30%, пропан-бутан набирає обертів. У першому півріччі 2016 року продажі автогазу зросла на рекордні 41,6%. Це, мабуть, єдиний товар в Україні після смартфонів з такими темпами зростання під час кризи.

 

Зростаючий попит позначився на наповненні ринку: якщо ще пару років тому місячний обсяг становив 60 000-80 000 тонн, то вже в липні цього року - 123 000 тонн. Якби не підвели з відвантаженнями основні постачальники з Росії, то наповнення ринку склало б все 140 000 тон.

 

Шукаємо крайніх

 

В Україні поки неможливо швидко наростити виробництво автогазу: зараз працює всього один НПЗ в Кременчуці з 25% -й завантаженням, недопрацьовують Укргазвидобування і Укрнафта. В результаті газовий ринок дивиться на закордонний ресурс, але експортери виявилися не готові повністю закрити потреби українського ринку. Виник дефіцит, і ціна пішла вгору.

 

Першими в другій декаді червня стали рости оптові ціни. Якщо на початку літа ціни на газовозниі партії були на рівні 9 500-9 600 грн / тонна ($ 380 / тонна), то до кінця вони підскочили на 82% - до 17 300грн / тонна ($ 685 / т).

 

Слідом за оптовими котируваннями з невеликим запізненням почали рости роздрібні ціни на заправках. З початку липня до кінця серпня 2016 року середні ціни в роздробі виросли майже на 30% - з 8,20 грн / літр до 10,62 грн / літр.

 

У підсумку, за даними консалтингової компанії UPECO, в січні-серпні 2016 року скраплений газ коштував в середньому 8,73 грн / літр або 42% від вартості бензину А-95 на АЗС.

 

Пожежа і політика

 

Головними факторами, які привели до подорожчання газу, стали проблеми з відвантаженням ресурсу з Росії, частка якої в загальному балансі ринку становить близько 50%, а в структурі імпорту - цілих 70%.

 

Починаючи з червня трейдери стали все частіше нарікати на нерегулярні відвантаження, простої, перегляд обіцяних обсягів на відвантаження. До нерегулярності додалося зросле споживання в Росії, яке підвищило попит і ціни всередині країни і перетягнуло частину поставок, підготовлених для експорту в Україну.

 

Оскільки в першій половині 2016 року Лукойл в рази наростив поставки скрапленого газу в Україну - до більш ніж 110 000 тон, ставши другим постачальником після Роснефти, то аварія на Локосовском ГПЗ в далекому Сибіру відгукнулася дефіцитом і підвищенням ціни в Україні.

 

Зі збільшенням цін і недоліком ресурсу на ринку все активніше заговорили про повернення суміші пропану і бутану технічних з Казахстану, який втратив інтерес до українського ринку. До недавнього часу Казахстан входив до трійки основних постачальників LPG. Однак зараз експортний потенціал країни спрямований на Азію (Таджикистан, Афганістан і Китай).

 

Причиною такого розвороту стала цінова ситуація. Внаслідок просідання котирувань на газ в 2014-2016 роках казахам стало невигідно відвантажувати його на адресу українських трейдерів. Імпортери кажуть, що Україна буде вигідною для казахів тільки в разі зростання цін до $ 500 / тонна.

 

Звичайно, українські трейдери були не готові до такого розвитку подій. Неготовність, перш за все, виражалася в дефіциті потужностей зберігання. Всі бази в Україні налічують трохи більше 30 000 тонн: якщо в минулому році цей обсяг становив 30% місячного ринку, то сьогодні - менше чверті. Безумовно, довго працювати ринок "з коліс" не буде, будь-яка затримка небезпечна дефіцитом і зростанням цін.

 

В період дефіциту трейдери стурбовані диверсифікацією поставок. Компанії Надія і WOG привезли перші партії пропан-бутану з Литви (з Мажейкяйського НПЗ польської групи Orlen). Але це одиничні поставки.

 

Таким чином, на сьогоднішній день динамічно розвивається український ринок скрапленого газу знову знаходиться в ситуації перманентного дефіциту. Скорочення внутрішнього виробництва, відсутність потужностей для накопичення зрідженого вуглеводневого газу, а також прив'язка до двох країн-виробників роблять його вкрай уразливим і волатильним. А значить, можна очікувати нові складно з'ясовні цінові гойдалки.

За матеріалами:liga

Всі новини