На біржі у Санкт-Петербурзі стартували торги ф'ючерсами на Urals

01.12.2016

На міжнародній товарно-сировинній біржі у Санкт-Петербурзі сьогодні офіційно відкрилися перші торги експортним ф'ючерсним контрактом на російську нафту Urals. Ця подія розцінюється аналітиками як перший крок на шляху появи у РФ власного цінового орієнтиру (бенчмарка) на нафтовому ринку.

 

В першу чергу, ф'ючерсні торги нафтою Urals потрібні для незалежного визначення ціни на основний сорт російської нафти. Поки вартість російських марок вуглеводневої сировини прив'язана до ціни європейського зразка - північноморської суміші Brent і котирується з дисконтом до неї. Значить, котирування марки Urals залежить від даних, що збираються, аналізуються  і публікуються зарубіжними ціновими агентствами. Тому чинне освіту ціни на російську нафту вдруге.

 

На думку представників СПбМТСБ, новий принцип ціноутворення може додати до ціни Urals кілька доларів. Як наслідок, створення російського бенчмарка дозволить змінити і розрахунок податкових надходжень. Скажімо, експортне мито на російську нафту зараз розраховується з урахуванням котирувань агентства Argus.

 

Однак, за словами глави СПбМТСБ Олексія Рибникова, в даний момент говорити про перспективи створення нафтового бенчмарка в Росії ще рано. Перш за все, необхідно домогтися певного рівня ліквідності на вітчизняному ринку нафти. Говорити про те, чи стане ф'ючерс на Urals ще одним ціновим еталоном, можна буде через три-п'ять років, прогнозує Рибников.

 

Поставки нафти з даного контракту планується здійснювати з порту Приморськ (Ленінградська область) на умовах FOB (доставка до борту судна за рахунок продавця). Розмір одного умовного контракту - 1 тис барелів. Мінімальне постачання партії (танкер) поки становитиме 720 контрактів, тобто, 720 тис барелів.

 

Рибников уточнив, що спочатку поставки будуть здійснюватися на повну танкерну позицію, щоб «не ускладнювати», хоча це і не всім зручно. Однак в подальшому можливе транспортування нафти покупцеві більш дрібними партіями. Розмір цих партій стане предметом обговорення з «Транснефтью» в 2017 році.

 

Нафтотранспортна компанія також буде стежити за якістю виставляється на торги нафти. Ще в липні «Транснефть» підписала з СПбМТСБ регламент, згідно з яким буде тримати біржу в курсі графіка експорту російської сировини. Крім того, зобов'язана регулярно надавати відомості з приводу точних параметрів якості відправляються за кордон партій Urals.

 

В майбутньому номенклатуру сортів нафти, що виставляються на торги в Санкт-Петербурзі, можуть розширити. Раніше перший заступник міністра енергетики РФ Олексій Текслер заявляв, що навесні 2017 року Міненерго готове приступити до тестування біржової торгівлі іншими вітчизняними марками, зокрема ESPO - нафтою, що поставляється по трубопроводу Східний Сибір - Тихий Океан (ССТО) в країни Азії.

За матеріалами:nefterynok

Всі новини