ОПЕК скорочує виробництво

06.03.2017

До сих пір ОПЕК ефективно прямує своїм цілям по обмеженню обсягів виробництва.

 

Деякі члени ОПЕК перевищили свої планові показники, а саме - Саудівська Аравія і Кувейт. Єдиними реально відстаючими учасниками угоди є Ірак, ОАЕ і Венесуела.

 

Відповідно до даних аналітичних агентств, середній показник продуктивності країн ОПЕК в січні опустився на 690,000 бар. на день, з грудневих показників в розмірі 32.16 млн. бар. на день. Наслідки скорочення були компенсовані приростом обсягів виробництва звільнених від виконання умов угоди Нігерії і Лівії в розмірі 260,000 бар. на день. Рівень виробництва Ірану виріс на 30,000 бар. на день, що, знову ж таки, відповідає умовам угоди.

 

Виконання угоди відбувається на досить високому рівні, що дозволяє зберегти ціни на нафту, встановлені до оголошення про його укладення. З огляду на, що 10 членів ОПЕК, що беруть участь в угоді, досягли виконання плану на 91%, і що Росія в січні скоротила виробництво на 118,000 бар. на день, маючи спільною метою скорочення 300,000 бар. на день за першу половину 2016 року, складно очікувати ще більшого від країн, що прагнуть до успішного виконання угоди.

 

Тим часом, Міжнародне енергетичне агентство повідомило, що на кінець грудня сумарні запаси нафти OECD опустилися нижче позначки 3 млрд. барелів - вперше з грудня 2015 року. У четвертому кварталі 2016 року запаси скоротилися на 800,000 бар. на день, що є найбільшим скороченням за три роки. Однак, це скорочення відбулося до того, як обмеження вступили в силу, і, отже, було результатом зниження виробництва країн, що не входять в ОПЕК. 

 

Різке збільшення імпорту сирої нафти в США з початку цього року підштовхнуло американські фондові ринки до майже рекордних показників, підкреслюючи складність завдання ОПЕК щодо скорочення світових запасів. За даними EIA запаси нафти США на початку лютого становили лише на 3.5 млн. барелів менше історичного максимуму 512.1 млн. барелів, зафіксованого в квітні 2016 року. Беручи до уваги час шляху між портами Аравійського затоки і США, січневий приріст обсягів імпорту з Саудівської Аравії може відбитися на великій кількості угод, укладених до набрання чинності угоди ОПЕК.

 

Що стосується перспектив попиту, то він залишиться відносно високим. При цьому, споживання нафти виросте на 1.2-1.62 млн. бар. на день у 2017 році а, в 2018 році, згідно з прогнозами аналітиків, - на 1,46 млн бар. на день.

 

Виробництво країн, які не є учасниками ОПЕК, зросте на 0.2-0.3 млн. бар. на день в цьому році. У 2018-му аналітики прогнозують набагато більш істотне зростання виробництва країн, що не входять в ОПЕК, зокрема - 1,1 млн. бар. на день.

 

Отже, для того, щоб впоратися з завданням зниження запасів нафти, ОПЕК, можливо, доведеться продовжити свій курс по скороченню виробництва до 2017 року, потенційно поступившись більшу частину зростання ринку в 2018 році країнам, які не є учасниками ОПЕК.

 

Продовження угоди щодо поставок після червня буде залежати від стану ринку на момент зустрічі міністрів ОПЕК у Відні 25 травня.

 

Однак, в довгостроковій перспективі, метою ОПЕК має бути збільшення своєї частки на ринку, щоб отримати можливість пристосуватися до зростання виробництва в Ірані та Іраку, а також до відновлення обсягів виробництв Нігерії та Лівії.

 

У лютому Ірак оголосив, що збільшив свої запаси нафти на 7% до позначки 153 млрд. барелів.

 

Керуючий директор Національної іранської нафтової компанії Алі Кардор сказав, що виробництво сирої нафти в Ірані, імовірно, досягне 4 млн бар. на день до середини квітня, а протягом наступних п'яти років може вирости до 4,7 млн бар. на день в рамках нової агресивної програми буріння.

 

Лівійська влада очікують досягнення своєї мети за обсягом виробництва в розмірі 1.2 млн. бар. на день в серпні, що становить приріст в 500,000 бар. на день.

 

Проте, поки що важко зрозуміти, як наміри членів ОПЕК по скороченню запасів, а потім і по захопленню більшої частки ринку можуть бути реалізовані, якщо вони просто найближчим часом переуступатимуть свої ніші країнам, які не є членами організації.

За матеріалами:oilexp

Всі новини