QIA і Glencore купують пакет акцій «Роснефти»

09.12.2016

19,5% акцій найбільшої російської нафтової компанії «Роснефть» купить паритетне спільне підприємство одного з найбільших сировинних трейдерів Glencore і суверенного фонду Держави Катар (Qatar Investment Authority, QIA). Про це повідомляє Коммерсант.ru з посиланням на заяву Ігоря Сечіна, зроблене вночі 7 грудня.

 

Глава «Роснефти» також додав, що інвестори заплатять за пакет як власні кошти, так і залучені у «одного з найбільших європейських банків». У той же час президент РФ Володимир Путін доручив перевести кошти від продажу до бюджету, щоб не потривожити російський валютний ринок.

 

Угода стала абсолютною несподіванкою для ринку, який чекав, що «Роснефть» сама викупить пакет акцій. Компанія активно прагнула уникнути такого варіанту, намагаючись залучити реальних інвесторів, але на ринку в це мало вірили, враховуючи дуже стислі терміни - вже 15 грудня гроші від продажу пакета мають надійти до бюджету. Відбулося 6 грудня спішне розміщення «Роснефтью» облігацій на 600 млрд руб. тільки зміцнило ці припущення.

 

Угода, на думку експертів, полягала в останній момент і як мінімум для Glencore може зажадати певної допомоги російської сторони. Які привілеї отримають інвестори, що купили «Роснефть» за ринковою ціною, невідомо. Для Glencore це можуть бути пільги по закупкам нафти, для Катару - участь Росії в скороченні видобутку ОПЕК.

 

Glencore не новачок на ринку РФ. Зараз це найбільший трейдер, що працює з російською нафтою (Сечин після оголошення про угоду уточнив, що Glencore отримає новий довгостроковий контракт з «Роснефтью»). Крім того, у Glencore вже є 25% в «Русснефти».

 

Які привілеї отримали нові інвестори, які заплатили за папери ринкову ціну - 719 млрд руб. за курсом Центробанку РФ на 8 грудня і без істотного дисконту - сторони не розкривають. Для Glencore це можуть бути пільгові умови поставок нафти. Приєднання Катару до угоди могло бути умовою участі Росії в угоді ОПЕК щодо скорочення видобутку, допускає Олексій Кокін. Інший співрозмовник «Комерсант» передбачає, що активну участь в узгодженні операції прийняв особисто Путін, про що свідчить характер оголошення про неї.

 

Для менеджменту «Роснефти» угода, з одного боку, виглядає надзвичайно вдалою, так як дозволяє не брати участь в схемі buyback, яка була вигідна тільки бюджету. З іншого боку, тепер, з урахуванням частки в «Роснефти» британської BP (19,75%), іноземні акціонери зможуть висунути до ради директорів чотирьох членів (з дев'яти) і робити істотний вплив на управління.

 

Нагадаємо, що в червні 2016 році консорціум індійських нафтових компаній Oil India, Indian Oil і Bharat Petroresources купив 23,9% «Ванкорнефті» (дочірня компанія «Роснефти») більш ніж за $ 2 млрд.

 

У листопаді 2014 року «Роснефть» і CNPC домовилися про продаж китайській стороні 10% Ванкора. При цьому відразу після укладення попередньої угоди CNPC заявила про готовність збільшити свою частку в Ванкорському родовищі.

 

Як повідомляв OilNews, самовикуп власних акцій компанією «Роснефть» міг привести до дефіциту валюти в Росії. Про це, зокрема, попереджали аналітики Raiffeisen BANK.

 

Відзначимо, що в грудні 2015 року «Роснефть» розмістила рублеві облігації на 625 млрд руб. (тоді це привело до колапсу рубля), а в кінці січня - ще на 400 млрд руб, що також співпало в часі з просіданням російської валюти.

За матеріалами:oilnews

Всі новини