РФ хоче запустити торги ф'ючерсами на нафту марки Urals на 1 листопада

03.06.2016

Уряд Російської Федерації затвердив план запуску торгів ф'ючерсами на російську нафту марки Urals, старт яких намічений на 1 листопада. У разі успіху котирування ф'ючерсів уряд може використовувати для розрахунку податків і експортних мит для нафтовиків.

 

Основною проблемою на даному часовому етапі вважається затримка з внесенням поправок в законодавство, які дозволять брати участь в торгах нерезидентам РФ. У Держдумі поправки повинні затвердити лише в IV кварталі - перші торги ф'ючерсами можуть пройти без великих іноземних трейдерів і фінансистів. Тим часом їхня участь є ключовою для створення бенчмарка на Urals.

 

Віце-прем'єр РФ Аркадій Дворкович 28 травня затвердив план запуску біржових торгів на російський експортний сорт нафти Urals, розповіли джерела видання «Комерсант», знайомі з ситуацією. Згідно з дорученням президентської комісії з ПЕКу, цей план повинен бути затверджений до 1 червня. Торги повинні початися на біржі СПбМТСБ (Санкт-Петербург), поставка буде здійснюватися з порту Приморськ, розмір контракту складе 1 тис. бар., мінімальне постачання партії (танкер) становить 720 контрактів, ф'ючерс буде торгуватися в доларах.

 

Суть ф'ючерсу на Urals - створення незалежного інструменту визначення ціни на основний сорт російської нафти. Зараз експортне котирування Urals визначається ціновими агентствами (в основному Platts) на основі розрахунку диференціала (як правило, дисконту) до ціни північноморської Brent. Дисконт на Urals обумовлений тим, що вона містить більше сірки, ніж північноморський бенчмарк.

 

За планом запуск торгів намічається на 1 листопада, а через рік передбачається розробити методику для формування бенчмарка на Urals. У IV кварталі 2017 року ФАС, Мінфін, Мінекономіки та Міненерго повинні представити уряду доповідь про те, наскільки успішні торги і чи можна використовувати їх дані для розрахунків ставок податку на видобуток корисних копалин (ПВКК) і експортного мита на нафту. Зараз для розрахунку ставок використовуються дані цінового агентства Argus.

 

Головне завдання при запуску ф'ючерса в тому, щоб забезпечити достатню ліквідність цього інструменту і залучити до торгів не тільки учасників ринку нафти, а й фінансових гравців. В даний час в Держдумі знаходяться поправки до закону про організовані торги, які дозволять взяти участь в торгах нафтовими ф'ючерсами нерезидентам РФ. Але, як випливає з затвердженого плану, термін прийняття поправок - IV квартал, тобто вони, можливо, не будуть готові до моменту запуску торгів Urals.

 

«Звичайно, нам би хотілося, щоб поправки про доступ нерезидентів були прийняті якомога швидше, краще за все в весняну сесію», - розповів «Комерсант» перший віце-президент СПбМТСБ Михайло Темніченко. Він зазначив, що після прийняття закону біржі потрібно буде ще підготувати зміни в правила торгів, а потенційним іноземним учасникам буде потрібен час для проведення compliance. «Якщо ми не встигнемо, тоді у нерезидентів залишиться можливість торгувати ф'ючерсом через брокера, але, звичайно, відсутність прямого доступу нерезидентів до торгів негативно вплине на їх первинний об'єм», - додав Темніченко.

 

На думку старшого віце-президента Argus Media В'ячеслава Міщенка, доступ нерезидентів не має ключового значення для запуску торгів ф'ючерсом на Urals, але дуже важливий для розвитку інструменту. «Торги почнуть великі гравці з фізичного ринку, але збільшення ліквідності буде залежати від участі фінансових інвесторів», - зазначає він. Щоб інструмент завоював довіру учасників глобального ринку, буде потрібно час, а успіх експерименту залежить від безлічі факторів, зазначає Міщенко. Тому, на його думку, говорити про використання цих котирувань для розрахунку податків поки передчасно.

 

Як повідомляв OilNews, зводячи Urals в ранг бенчмарка, РФ прагне стати незалежною від нафтових котирувань в доларах США, що суперечить твердженням джерел «Комерсант» про номінування ф'ючерсів по Urals в доларах.

 

Великі російські НК підтримали ідею трансформації Urals в бенчмарк, проте «Лукойл» поставився до неї негативно. Відповідючи  на запитання журналістів про ставлення найбільшої незалежної нафтової компанії Росії до торгівлі ф'ючерсами по Urals, віце-президент «Лукойлу» зі стратегічного розвитку Леонід Федун сказав: « [Нам це] не цікаво, але нас до цього зобов'язують. З моєї точки зору, в цьому дуже мало економічного сенсу ».

 

Нагадаємо, російська компанія «Транснефть» пропонує створити новий сорт російської нафти - Ural Heavy. На даний момент РФ має кілька власних бенчмарків: важка суміш Urals (ціна розраховується з дисконтом від Brent), легка нафта Siberian Light (видобувається в Ханти-Мансійському окрузі), ESPO і Sokol (Сахалін-1), Vityaz (Сахалін-2), арктичний сорт ARCO (родовище Приразломне, розробляється «Газпром нафтою»).

 

Передбачається, що Ural Heavy буде відрізнятися від сорту Urals більш високим вмістом сірки: 2,3-3,5% проти 1,3-1,7% відповідно.

 

Як повідомляв OilNews, середня ціна на нафту марки Urals за січень-травень знизилася на 35,7% в порівнянні з минулим роком і склала $ 36,01 / бар.

 

Середня ціна на нафту марки Urals в травні 2016 року склалася в розмірі $ 44,66 / бар., що в 1,43 рази нижче, ніж в травні минулого року, і на 11,26% вище квітневої ціни, коли вартість бареля нафти Urals склала $ 39,63.

За матеріалами:oilnews

Всі новини