Стокгольмський арбітраж не задовольнив позов Литви до "Газпрому" за переплату газу на 1,4 млрд євро

23.06.2016

Стокгольмський арбітраж, що розглядав спір Литви з російським "Газпрому" з приводу переплати в розмірі 1,4 млрд євро за поставлений газ, не побачив провини російської компанії, заявив міністр енергетики Литви Рокас Масюліс.

 

Стокгольмський арбітраж, що розглядав чотири роки суперечка Литви і російського газового концерну "Газпрому" з приводу переплати в розмірі 1,4 млрд євро за поставлений Литві природний газ, не побачив провини російської компанії, заявив міністр енергетики Литви Рокас Масюліс. Це означає, що Литва не отримає компенсації переплати в 1,4 млрд євро, яка сформувалася в 2004-2012 роки, коли "Газпром" поставляв газ Литві за підвищеною ціною.

 

"Стокгольмський арбітраж не побачив порушення російського концерну", - заявив в середу журналістам Масюліс. За його словами, Литву розчарувало це рішення, а арбітражні витрати розділені між обома сторонами - по півмільйона євро.

 

"У висновках арбітражу говориться, що жодна зі сторін не довела своїх вимог і не представила досить обгрунтованих аргументів. Це свідчить про те, що справа дуже складна, і жодна зі сторін не змогла захистити свої позиції", - сказав Масюліс.

 

Міністр додав, що Литва вже домоглася всіх стратегічних цілей: реформувала газовий сектор, повернула контроль над трубопроводами, побудувала термінал зрідженого природного газу, який підірвав монополію "Газпрому" на ринку.

 

"Це була одна з частин нашої боротьби, яка тривала 4 роки. (...) Звичайно, хотілося б ще присудити суми за формулу ціни, оскільки сама справа була з приводу неправильного використання формули ціни. Але попередній аналіз показує, що була складна справа , багато інформації і арбітри просто не наважилися приймати якесь рішення ", - сказав Р. Масюліс.

 

"Арбітраж стверджує, що" Газпром ", поставляючи газ Литві і керуючи акціями Lietuvos dujos, знаходився в конфлікті інтересів. Тільки через абстрактні умови договору купівлі-продажу акцій Lietuvos dujos складно довести порушення конкретного договору. Однак і" Газпрому "не вдалося обгрунтувати своїх аргументів захисту ", - йдеться в повідомленні міністерства енергетики.

 

У ньому також повідомляється, що для обчислення суми переплати застосовувалися складні економічні моделі, які оцінювали справедливий рівень цін на газ в Литві і динаміку цін на енергію з альтернативних джерел. Через складнощі доказового процесу і безлічі даних арбітраж не наважився назвати збиток, нанесений Литві.

 

У жовтні 2012 року колишній уряд Литви звернувся в Стокгольмський арбітраж з приводу переплати приблизно в 1,4 млрд євро, яка утворилася в 2004-2012 роках, коли "Газпром" поставляв Литві занадто дорогий газ.

За матеріалами:nefterynok

Всі новини